Nesenās IPO darbības liek riska kapitāla fondiem pārdomāt darījumus

Freds Vilsons, Union Square Ventures riska kapitālists, nesen publicēja emuāra ierakstu ar nosaukumu “Lielais publiskā tirgus aprēķins”. Tajā viņš apgalvoja, ka ideja, kas pēdējās desmitgades laikā bija aizsākusi darbību tagad sāk brukt.

Ziņas par viņa emuāru ātri izplatījās Silīcija ielejā. Citi riska kapitālisti drīz vien uzsvēra  arī savus brīdinājumus par fiskālo atbildību.

Dažos jaunuzņēmumos uzņēmēji sāka izturēties piesardzīgāk. Motorolleru jaunuzņēmuma Bird izpilddirektors Traviss VanderZandens paziņoja, ka viņa uzņēmums tagad koncentrējas uz peļņu, nevis izaugsmi.

Skaidras naudas patēriņš ir beidzies

Šie gājieni norāda uz jaunu uzskatu, kas sāk izplatīties jaunuzņēmumu zemē. Pēdējo desmit gadu laikā jaunos tehnoloģiju uzņēmumus darbināja riska kapitāla finansējuma pārpalikuma vilnis, kas galvenokārt sekmēja strauju izaugsmi. Bet tagad daži investori un jaunizveidoti uzņēmumi sāk pārdomāt šo mantru un tā vietā atsaucas uz peļņas gūšanu un “pozitīvas vienības ekonomikas” radīšanu kā savas jaunās prioritātes.

Topošās pārmaiņas veicina dažu augsta līmeņa “vienradžu” klupšanas gadījumi – jaundibinātie uzņēmumi, kurus privātajos tirgos novērtēja USD 1 miljardu (Dh3,67 miljardi) vērtībā un vairāk, tieši tajā brīdī, kad tie sasniedza akciju tirgu. Visredzamākais no tiem bija biroju nomas jaunuzņēmums WeWork, kas dramatiski atsauca no amata savu izpilddirektoru un pagājušajā mēnesī atsauca sākotnējo publisko piedāvājumu.

Tajā pašā laikā fitnesa jaunuzņēmuma Peloton un tiešsaistes ortodontijas kompānijas SmileDirectClub akcijas tika nekavējoties izveidotas pēc tam, kad uzņēmumi kļuva publiski pieejami. Un Uber, Lyft un Slack – kas arī šogad uzskaitīja savus krājumus – ir līdzīgi tikuši galā ar akciju cenu krišanos mēnešiem ilgi.

Nepietiekamās izrādes ir radījušas jautājumus par Silīcija ielejas sākuma formulu – tērēt daudz naudas, lai augtu uz peļņas rēķina. (Visi šie uzņēmumi zaudē naudu.) Likās, ka publiskā tirgus investori to vienkārši nevēlējās pieņemt.

Wall St. realitātes pārbaude

“Daudzi no šiem augsti vērtētajiem uzņēmumiem ir nonākuši Volstrītas zāģī, kur viņi apšauba vai atgādina mums, ka rentabilitātei ir nozīme,” sacīja Patrīcija Nakače, Trinity Ventures partnere. Viņa piebilda, ka viņa sagaida “pulsējošu efektu” privātajos jaunuzņēmumu vērtējumos, kas sāksies ar lielākajiem, visvērtīgākajiem uzņēmumiem līdz nonāks līdz mazākiem, jaunākiem.

Jaunuzņēmumiem un investoriem, kuri pieraduši pie nemierīgiem laikiem un lieliem tēriņiem, tas nozīmē, ka ir pienācis laiks sākt visu no jauna.

Uzņēmuma Eniac Ventures – riska firma Ņujorkā un Sanfrancisko – partneri nesen pārbaudīja savus uzņēmumumus un katram identificēja “bruto peļņu” – rentabilitātes rādītāju – sacīja Nihals Meta, uzņēmuma ģenerālpartneris. Viņš teica, ka tas nebija kaut kas tāds, ko firma regulāri apskatīja, taču viņus iedvesmoja Vilsona piesardzības emuāra ieraksts.

Viņi galu galā nolēma, ka turpmākajās sanāksmēs ar uzņēmējiem viņi prasīs detalizētākus finanšu modeļus, kaut arī uzņēmumi ir ļoti jauni, sacīja Mehta. Lai gan Eniac bija to apskatījis, veicot ieguldījumus iepriekš, “tagad tas ir svarīgāk”, viņš teica.

Tas nav nekas jauns.

Tehnoloģiju jaunuzņēmumi jau sen ir pārdzīvojuši dažādus baiļu un niknuma ciklus. Kad sākās 2008. gada lejupslīde, Sequoia Capital, viena no visaugstākā līmeņa riska firmām, sasauca masu sanāksmi ar saviem jaunizveidotajiem uzņēmumiem un uzstājās ar prezentāciju, kuras nosaukums bija “R.I.P. labie laiki ”, kurā bija redzama“ nāves spirāles ” grafiks un galvaskauss.

Pasākums bija paredzēts kā veids, lai liktu jaunuzņēmumus nosegt izmaksas, kas nepieciešamas,lai pārdzīvotu lejupslīdi. Sequoia prezentācija ātri kļuva par populāru sarunu tematu Silīcija ielejā, kas neiedziļinājās ekonomikā tik ļoti kā citas ASV daļas.

Vēl citas trauksmes par jaunuzņēmumu ekonomikas stāvokli netika sadzirdētas. 2016. gadā Džims Breijers, riska kapitālists, kurš bija agrīnais Facebook ieguldītājs, ”vienradžiem” prognozēja “asinis ūdenī”.

Bet nauda turpināja ieplūst tehnoloģiju jaunuzņēmumos no ārzemju investoriem, privātā kapitāla uzņēmumiem, korporācijām un SoftBank milža Vision Fund. Tas ļāva dibinātājiem noteikt augstāku vērtējumu un aizkavēt publiskošanu. Līdz 2018. gada beigām jaunuzņēmumi ASV bija ieguvuši rekordlielu riska finansējumu – USD 131 miljardu apmērā , pārsniedzot summu, kas iekasēta 1990. gadu beigās dot-com uzplaukuma laikā, liecina Pitchbook un Nacionālās riska kapitāla asociācijas dati.

Gurlijs atkāpās no saviem brīdinājumiem par pārmērību. “Jums jāpielāgojas realitātei un jāspēlē spēle uz laukuma,” viņš teica pagājušā gada intervijā.

Sūdzēšanās par augstiem vērtējumiem, protams, ir ilgstoša spēle riska kapitālistu vidū, jo vairums dod priekšroku ieguldīt savu naudu jaunos, nevis dārgos uzņēmumos.

Atmoda

Šogad brīdinājumi tiek atdzīvināti. Nesenajā emuāra ierakstā Vilsons rakstīja, ka daudzi no šodienas jaunizveidotajiem uzņēmumiem ir koncentrējušies uz tradicionālām fiziskām nozarēm, piemēram, nekustamo īpašumu, vingrošanu vai transportu. Viņiem nevajadzētu pavēlēt augstos vērtējumus, kas atbilst programmatūras uzņēmumiem – kuriem parasti ir mazāk pieskaitāmu punktu.

Vairākās ziņojumu apmaiņās Vilsons sacīja, ka viņš jau ir redzējis, ka, kamēr pēdējā mēneša laikā WeWork tika kritizēta, dažiem sākuma finansējumiem bija mazāka vērtība un ar stingrāki noteikumi, nekā uzņēmumi cerēja.

“Tas, ko es gribētu redzēt, ir nedaudz  vairāk racionalitātes, un es ceru, ka mēs to iegūsim,” viņš teica.

Līdz pagājušajai nedēļai viņa vārdi, šķiet, rada iespaidu citur. Jaunuzņēmumu konferencē, ko Sanfrancisko konferenču centrā organizēja tehnoloģiju izdevums TechCrunch, aptuveni 10 000 dibinātāju, investoru un “novatoru” skatījās intervijas ar nedaudz slavenākiem dibinātājiem, investoriem un “novatoriem” no tumšās, kavernozās telpas. Onstage uzņēmēji žēlojās par nepiedodamo akciju tirgu un izaicinošo investīciju vidi.

Bird, motorolleru jaunuzņēmums, konferencē paziņoja par jaunu finansējumu 275 miljonu dolāru apmērā. Bet tā izpilddirektors VanderZandens sacīja, ka viņš ir spējis iekasēt šo naudu tikai tāpēc, ka viņa nerentablais uzņēmums šogad ir veicis darbības, lai segtu zaudējumus. Daudzi motorolleru uzņēmumi šogad ir zaudējuši savu spīdumu normatīvo aktu un drošības problēmu dēļ.

Pāreja uz peļņas gūšanu nebija viegla, sacīja VanderZandens. “Es esmu bijušais izaugsmes puisis, un man tas dažreiz ir sāpīgi,” viņš teica.

Bet tērēt ātri, lai attīstītos ātri vairs nebija iespējams, viņš piebilda. Viņš sacīja, ka “augošam uzņēmumam, kas par visām izmaksām iztērē simtiem miljonu dolāru ar negatīvu vienības ekonomiku” ir grūti iegūt finansējumu, viņš sacīja. “Tas būs labs sākums tehnoloģiju nozarei.”