(Reuters) – ASV Prezidents Donalds Tramps piektdien aprakstīja darījuma pirmo posmu, lai izbeigtu tirdzniecības karu ar Ķīnu, un apturēja apdraudēto tarifu paaugstināšanu, taču abu pušu amatpersonas sacīja, ka pirms vienošanās panākšanas jādara daudz vairāk.

Topošais darījums, kas ietver lauksaimniecību, valūtu un dažus intelektuālā īpašuma aizsardzības aspektus, būtu abu valstu lielākais solis 15 mēnešu laikā, lai izbeigtu tarifu likmi, kas ir izraisījusi sašutumu finanšu tirgos un palēninājusi globālo izaugsmi.

Bet piektdienas paziņojumā nebija ietvertas daudzas detaļas, un Tramps sacīja, ka pakta rakstiska sagatavošana var aizņemt pat piecas nedēļas.

Viņš atzina, ka nolīgums šajā laikā varētu sabrukt, lai gan pauda pārliecību, ka tas nenotiks.

“Es domāju, ka mēs pamatos izprotam galvenos jautājumus. Esam izgājuši cauri ievērojamam daudzumam dokumentu, bet vēl ir jāstrādā, ”saka ASV. Valsts kases sekretārs Stīvens Mnučins sacīja, kad abas puses kopā ar Trampu pulcējās Baltajā namā. “Mēs neparakstīsim vienošanos, ja nesaņemsim to uz papīra un nevarēsim pateikt prezidentam, ka tas ir rakstīts uz papīra.”

Kopā ar Ķīnas vicepremjeru Liu He, kurš sēdēja viņam pretī pie galda viņa Ovālajā birojā pēc divu dienu sarunām starp sarunu vedējiem, prezidents žurnālistiem sacīja, ka abas puses ir ļoti tuvu, lai izbeigtu tirdzniecības strīdu.

“Starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Ķīnu bija daudz berzes, un tagad tie ir mīlas svētki. Tā ir laba lieta, ”viņš teica.

Tomēr Liu savās piezīmēs pauda atšķirīgu toni.

“Mēs esam panākuši ievērojamu progresu daudzās jomās. Mēs par to priecājamies. Mēs turpināsim pielikt pūles, ”sacīja Liu.

Ķīnas oficiālā valstij piederošā ziņu organizācija Xinhua paziņoja, ka abas puses “piekrita pielikt pūles, lai panāktu galīgo vienošanos”.

Ievadrakstā, kuru sestdien tiešsaistē publicēja laikraksts “People’s Daily”, Ķīna pēdējo sarunu kārtu nosauca par konstruktīvu, atklātu un efektīvu un atzīmēja, ka, kamēr abas puses virzās uz rezolūciju, “nav iespējams problēmu atrisināt, izmantojot patvaļīgu spiedienu uz Ķīnas pusi.”

Tramps, kurš vēlas parādīt lauksaimniekiem politiskās pārmaiņas un, ka viņš viņiem sniedz atbalstu, slavēja Ķīnu par piekrišanu iegādāties pat 50 miljardus dolāru lauksaimniecības produktu. Taču tā vietā viņš atstāja tarifus simtiem miljardu dolāru vērtu ķīniešu izstrādājumu.

Lai gan viņa paziņojums tika uzskatīts par progresu, tas izraisīja nelielu skepsi.

“Es neesmu pārliecināts, ka to, ko paziņoja prezidents Tramps var pamatoti saukt par vienošanos,” sacīja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra Ķīnas tirdzniecības eksperts Skots Kenedijs.

“Ja viņi nespēja vienoties par tekstu, tas nozīmē, ka viņi to nav izdarījuši. Vienošana netiek noslēgta tikai tāpēc, ka kāds to vēlas. Šis nav trūcīgs darījums. Tas ir neredzams.”

Mnučins sacīja, ka prezidents ir piekritis neveikt tarifu paaugstināšanu uz 30% no 25% – apmēram 250 miljardiem ASV dolāru ķīniešu precēs, kam, domājams, bija jāstājas spēkā otrdien.

Bet ASV Tirdzniecības pārstāvis Roberts Ligtaizers sacīja, ka Tramps nav pieņēmis lēmumu par tarifiem, kuriem bija jāstājas spēkā decembrī.

“Es domāju, ka mums būs darījums, kas pārsniedz tarifus,” sacīja Tramps.

PAKĀPENISKA PIEEJA

Divas pasaules lielākās ekonomikas ir sasniegušas panākumus tirdzniecības strīdā pirms tam neapstiprinot darījumu. Maijā ASV amatpersonas apsūdzēja Ķīnu, ka tā ir atkāpusies no  līguma, kas bija gandrīz pabeigts, par atteikšanos veikt izmaiņas Ķīnas likumos, kas būtu nodrošinājuši tā izpildāmību.

Tramps jau iepriekš bija teicis, ka viņš nebūs apmierināts ar daļēju vienošanos, lai atrisinātu savus centienus mainīt Ķīnas tirdzniecības, intelektuālā īpašuma un rūpniecības politikas praksi, kas, viņaprāt, izmaksāja miljoniem ASV darbavietu. Piektdien viņš sacīja, ka ir izlēmis, ka jāizmanto pakāpeniska pieeja.

ASV krājumi piektdien bija beigušies par vairāk nekā 1% augstāk, bet atpalika no dienas augstākajiem rādītājiem pēc paziņojuma, kad S&P 500 .SPX pieauga par 1,09%, kad tas pēc cerības par vienošanos pieauga par 1,7%.

Paredzēts, ka abi Tramps un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins piedalīsies Āzijas Klusā okeāna ekonomiskās sadarbības valstu samitā 16. novembrī Santjago, Čīlē, un Tramps deva mājienu, ka tur varētu parakstīt rakstisku vienošanos.

Pēdējās dienās no Ķīnas ir vērojamas pozitīvas pazīmes.

Ķīnas vērtspapīru regulators piektdien publiskoja stingru grafiku ārvalstu īpašumtiesību ierobežojumu atcelšanai nākotnes līgumos, vērtspapīros un kopfondu uzņēmumos. Ārvalstu piekļuves palielināšana nozarei ir viena no ASV prasībām sarunās par tirdzniecību.

Pekina iepriekš paziņoja, ka tā turpmāk atklās savu finanšu nozari balstoties uz noteikumiem un savā tempā.

Ceturtdien ASV Lauksaimniecības departaments apstiprināja 142 172 tonnu pārdotas ASV cūkgaļas Ķīnā nedēļā, kas beidzās 3. oktobrī, kas ir lielākā iknedēļas izpārdošana pasaules augstākajam cūkgaļas tirgum.

Prezidents sacīja, ka Ķīna ir piekritusi ASV lauksaimniecības preču pirkumiem no 40 līdz 50 miljardu ASV dolāru vērtībā. Mnučins teica, ka pirkumi tiks palielināti līdz iepriekš minētajai summai gada laikā.

Persona, kas tika informēta par sarunām, sacīja, ka ierosinātie intelektuālā īpašuma noteikumi galvenokārt ir vērsti uz “20. gadsimta” intelektuālā īpašuma aizsardzības stiprināšanu, piemēram, tādu, kas attiecas uz autortiesībām, preču zīmēm un pirātismu. Netika apskatīti sarežģītāki tehnoloģiju nodošanas jautājumi, kas saistīti ar datu plūsmām, kiberdrošību, produktu standartu pārskatiem un jaunu sociālo kredītu sistēmu, kas novērtē uzņēmuma rīcību.

Ķīnas Huawei Technologies Co Ltd – pasaules lielākā telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja, kas kopš maija iekļauts ASV tirdzniecības melnajā sarakstā – statuss nebija darījuma sastāvdaļa, sacīja Ligtaizers..

Tramps sacīja, ka daži IP jautājumi tiks atstāti vēlākām sarunu fāzēm. Viņš sacīja, ka sarunas par otro posmu sāksies, tiklīdz tiks parakstīts pirmā posma nolīgums, un sacīja, ka varētu būt vajadzīgs arī trešais posms.

Honkongā dzīvojošā Ķīnas Zīda ceļa iValley pētniecības institūta ideju nodaļas priekšsēdētājs Liangs Haimings vienošanos sauca par “anestēziju, sāpju mazinātāju, nevis pretlīdzekli”.